polski angielski niemiecki
Piątek, 20 października 2017 r. Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
Zabytki

Folwark w Ruszkowicach - należał do rodziny Dembińskich z Borkowic. Zachował się budynek dworu z początku XX wieku – murowany, parterowy z podcieniem od frontu wspartym na słupkach. Dworek otacza park z fragmentami alei grabowej i kasztanowej.

Gwoździarnia w Rzucowie - wybudowana w 1860 r. przez Krygierów. Z małymi przerwami czynna była do wielkiego kryzysu gospodarczego. Wyrabiano w niej gwoździe, cięte z blachy własnej produkcji. Produkowano też tuleje do wozów, okucia metalowe, części do maszyn, pługów, walcowano blachy stalowe. Dwie maszyny z fabryki znajdują się obecnie w Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi. Największą produkcję zakład osiągnął przed I wojną światową. Po wojnie następował spadek produkcji i powolny upadek zakładu. Obecnie na miejscu gwoździami pozostały ruiny.

Kirkut –cmentarz żydowski założony w XVIII w., w północnej części miasteczka, przy ulicy Wiejskiej. Zachowały się fragmenty macew - tablic nagrobnych – w czasie okupacji Niemcy wykorzystali większość do postawienia budynku żandarmerii. W 1987 r. nad grobami przysuskich cadyków wzniesiono ohele (namiot), a odwiedzający cmentarz Żydzi zostawiają kwitełe – karteczki z wypisanymi sprawami do Boga.

Karczma w Potworowie – postawiona w pierwszej połowie XIX w., murowana z naczółkami po obu stronach oraz podcieniem kolumnowym.

Karczma z XVII w. w Skrzynnie z izbą sklepioną kolebkowo z lunetami.

Lamus – XVIII wieczny, murowany, na rzucie prostokąta z portalem wykonanym z piaskowca. Była to kiedyś kaplica dworska, wybudowana jeszcze dla Czermińskich. Wnętrze posiada sklepienie kolebkowe oraz przyścienne filary. Murowana część budynku powiększona została o drewnianą dobudówkę i jedno piętro, dach jest czterospadowy pokryty gontem.

Leśniczówka w pobliżu Rzucowa - zaprojektowana i wybudowana przez czeskich specjalistów około 1905 roku. Jej fundatorem był Witold Mokiejewski. Przeznaczona była na mieszkania dla służby.

Młyn wodny-zbożowy w Odrzywole– na rzece Drzewiczce, murowany. Pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Wyposażony w jaz betonowy, turbinę, trzy pary walców oraz jagielnik.

Pensjonat niedaleko Rzucowa - mały stylowy domek, stanowił własność Mokiejewskich i w owych czasach służył jako kwatera dla gości. Pensjonat otoczony jest parkiem. Dziś w budynku mieści się przedszkole.

Plebania w Odrzywole- parterowa, wystawiona w 1790 r. na rzucie prostokąta. Posiada dach monsardowy i ganek wsparty na dwóch kolumnach, co przypomina XVIII-wieczny dworek szlachecki. Od wschodu ma nową dobudówkę. W plebanii tej w kwietniu 1809 r. przebywał książę Józef Poniatowski. Wówczas w Odrzywole i okolicy stacjonowało 12 000 wojska.

Przysucha–unikatowy układ miasta, składającego się z trzech odrębnych rynków. Przez dwa stulecia żyły obok siebie w zgodzie trzy narody kulturowo różne – polski, niemiecki i żydowski - pielęgnujące własne tradycje i kierujące się odrębnymi prawami miejskimi:

rynek polski- charakteryzuje klasycystyczny kościół ufundowany przez Urszulę Dembińską w latach 1780-1786,

rynek niemiecki- ulokowany w miejscu obecnego placu Wyszyńskiego,

rynek żydowski- znajdował się w miejscu obecnego placu O. Kolberga, charakteryzowała go monumentalna synagoga,

Skowyrówka - budynek z pocz. XX w., pierwszej w Polsce Spółdzielczej Szkoły Średniej wybudowany ze środków Ludwika Skowyry, krzewiciela oświaty na ziemi przysuskiej,

Spichlerz dworski kryty gontem w Borkowicach - na skraju wsi, po lewej stronie, znajduje się zespół podworski, składający się z budynku rządcy ( ruiny) z pocz. XIX wieku i zabudowań gospodarczych. Pośrodku uroczego stawu jest mała wysepka z wiekową wierzbą płaczącą.

Synagoga - w Przysusze, została wybudowana w latach 1764-1777. Podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali synagogę. Po zakończeniu wojny budynek stał opuszczony i popadał w ruinę. W latach 60-tych przeprowadzono renowację synagogi. Przykryto wówczas dach blachą, a bimę wzmocniono żelazną konstrukcją. Murowany budynek synagogi wzniesiono w stylu barokowo-klasycystycznym. Budynek wybudowano na planie prostokąta o wymiarach 29,6 na 19,6 metra. Od strony zachodniej znajduje się przedsionek i dawna siedziba kahału, a na piętrze nad przedsionkiem umieszczono babiniec. Główne wejście umieszczono po stronie północnej. Główna sala modlitewna jest przykryta sklepieniem z dziewięcioma przęsłami żaglowymi i beczkowymi. Sklepienie spływa w centrum na wydrążoną podporę, której cztery filary tworzą oprawę bimy. Na ścianie wschodniej zachował się Aron Ha-Kodesz, w formie portalu zwieńczonego gryfami, z kolumnami i stiukami. Zachowały się także pozostałości polichromii. Dach czterospadowy.

Valid XHTML 1.1 Walidacja WCAG2-AA Walidacja WCAG2-AA