polski angielski niemiecki
Piątek, 17 listopada 2017 r. Imieniny: Grzegorza, Salomei, Walerii
Wieczór polsko-ukraiński w gminie Odrzywół.
Radośnie i wesoło upłynął pierwszy dzień pobytu w gminie Odrzywół dzieci z Dowbysza na Ukrainie. Są to potomkowie Polaków pozostałych po rewolucji w Związku Sowieckim, a potem okrutnie represjonowanych przez Stalina.
Dzieci z Ukrainy dotarły do Odrzywołu  w poniedziałek 21 sierpnia b.r. wieczorem i zostały zakwaterowane w internacie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  i Mistrzostwa  Sportowego w Lipinach. Następnego dnia zwiedziły  okoliczne miejscowości.  Były min. w sanktuarium w Studziannie-Poświętnym  oraz w Izbie Regionalnej  w Myślakowicach. W Środowiskowym Domu Samopomocy odbyło się spotkanie  z miejscową młodzieżą i uczestnikami ŚDS oraz ognisko.
Wieczorem w ZSPiMS w Lipinach miał miejsce wieczór polsko-ukraiński z udziałem dzieci i młodzieży z Ukrainy, gminy Odrzywół oraz gości. Wójt Gminy powitał oficjalnie gości z Dowbysza na czele z ks. Waldemarem Pawelcem – proboszczem parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej. W spotkaniu wzięły udział dzieci i młodzież z Gimnazjum i PSP  w Odrzywole. Obecny był Starosta Marian Niemirski, Dyrekcja szkół z Lipin  i Odrzywołu, Zastępca Dowódcy Jednostki PSP w Przysusze Paweł Sokół, Komendant Powiatowy OSP druh Szymon Niemirski, Sekretarz Gminy i Miasta Nowe Miasto Edyta Staniszewska oraz nauczyciele z gminy Odrzywół i  księża. Wójt podziękował Staroście i Pani Dyrektor ZSPiMS w Lipinach za udostępnienie szkoły i internatu na pobyt gości. Przekazał też prezenty ufundowane przez radnych Rady Gminy i pracowników Urzędu Gminy w Odrzywole. Prezenty przekazali też Starosta, Pani Sekretarz z Nowego Miasta i druhowie strażacy.
W dalszej części nie zabrakło wspólnego śpiewania i występów młodzieży z PSP z Odrzywołu. Swój pokaz artystyczny miały „Cziliderki” z Publicznego Gimnazjum. Goście pokazali nowoczesne tańce przygotowane w szkole tanecznej przy parafii. Aplauz zgromadzonych wzbudził pokaz chłopców z Dowbysza. Znakomite wyszkolenie pozwoliło zaprezentować najtrudniejsze odmiany tańca „Break-Dance”. Wszystkich obecnych wzruszył wiersz deklamowany przez najmłodsze dzieci z Dowbysza „Kto ty jesteś – Polak mały...” wykonany z przepięknym wschodnim akcentem. Nie zabrakło też „słodkiego stołu” i wspólnych tańców.
Spotkanie przygotowała koordynator pobytu gości z Dowbysza w gminie Odrzywół mgr Zofia Wiktorowicz. W planie dalszego pobytu  dzieci z Ukrainy zwiedzą m.in. Warszawę, Góry Świętokrzyskie i Radom, będą też na pływalni i kręgielni w Przysusze oraz w kinie. Wystąpią także na Gminnych Dożynkach 27 sierpnia 2017r.
25-08-2017
Galeria
Szukaj w artykułach
Listopad 2017
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Valid XHTML 1.1 Walidacja WCAG2-AA Walidacja WCAG2-AA