polski angielski niemiecki
Piątek, 20 października 2017 r. Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
Patent na bezpieczne wakacje
 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przysusze
 przestrzega  o ochronie przed kleszczami  i bezpieczeństwie kąpieli

Ochrona przed kleszczami, korzystanie z bezpiecznych kąpielisk i szczepienia przeciwko egzotycznym chorobom - to główne elementy programu  "Patent na bezpieczne wakacje".
Wyjeżdżający na zagraniczne wakacje powinni zasięgnąć opinii lekarza, który zwróci uwagę na zagrożenia związane z przebywaniem w innej strefie klimatycznej i poinformuje o dostępnych szczepieniach przeciwko chorobom tropikalnym. Więcej informacji na temat szczepień można znaleźć na stronie www.szczepienia.gis.gov.pl

W tym roku problemem osób udających się na wakacje na terenie Polski jest plaga kleszczy, przenoszących takie choroby jak borelioza lub odkleszczowe zapalenie mózgu, przeciwko któremu można się zaszczepić. Niestety nie ma szczepionki przeciwko boreliozie. Nie zawsze osoba, która choruje na boreliozę pamięta ugryzienie kleszcza. Czasem kleszcz po ugryzieniu zostaje przez tę osobę przypadkiem usunięty, a choroba ujawnia się niespodziewanie po kilku tygodniach. Objawem, który powinien zwrócić naszą uwagę - choć nie zawsze występuje - jest tzw. rumień wędrujący, czyli wyglądająca jak obrączka zmiana na skórze. Jeśli zauważymy coś takiego, bezwzględnie należy skontaktować się z lekarzem.
W celu ochrony przed kleszczami osoby przebywające na terenach lasów i parków powinny być ubrane w odzież z długimi rękawami i nogawkami wpuszczonymi w  skarpety i buty oraz używać środków odstraszających owady .

Rodzice wysyłający dziecko na zorganizowany wypoczynek powinni sprawdzić, czy dany wyjazd jest zarejestrowany na stronie internetowej www.wypoczynek.men.gov.pl. Jeśli pojawią się jakiekolwiek podejrzenia, że ośrodek, w którym ma przebywać dziecko nie spełnia warunków sanitarnych lub epidemiologicznych, należy sprawę zgłosić do najbliższej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
 
 
 
Osoby planujące wakacje nad wodą powinny odwiedzić serwis www.sk.gis.gov.pl - gdzie znajdą informacje dotyczące  kąpielisk, bieżącej oceny i klasyfikacji wody oraz infrastruktury obiektu. Prowadzony jest na bieżąco  nadzór nad kąpieliskami.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przysusze sprawuje nadzór w zakresie zapewnienia odpowiednich warunków zdrowotnych   i  higieniczno - sanitarnych w miejscu wypoczynku zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
 
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny
w Przysusze
mgr inż. Jolanta Wilk
27-06-2017
Galeria
Szukaj w artykułach
Październik 2017
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Valid XHTML 1.1 Walidacja WCAG2-AA Walidacja WCAG2-AA