polski angielski niemiecki
Piątek, 17 listopada 2017 r. Imieniny: Grzegorza, Salomei, Walerii
Razem Przeciw Przemocy
19 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Przysusze odbyła się konferencja pod hasłem „Razem przeciw przemocy”. Konferencja została zorganizowana przez Powiatową Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczną w Przysusze. Udział w niej wzięli przedstawiciele instytucji publicznych z terenu powiatu, związanych z misją udzielania pomocy osobom potrzebującym wsparcia materialnego, psychologicznego czy prawnego. Byli wśród nich m.in. Prezes Sądu Rejonowego w Przysusze Krzysztof Duchnik, Starszy sierżant Aneta Wilk z zespołu

Na spotkaniu poruszono zagadnienia dotyczące źródeł zagrożeń ofiar przemocy w rodzinie, skali ich skutków oraz sposobów ich zapobiegania. Prezes Sądu Rejonowego Krzysztof Duchnik, który przedstawił ten problem z punktu widzenia prawa podkreślił, iż najważniejszą rzeczą w skutecznym wspieraniu ofiar przemocy jest przede wszystkim dostrzeganie problemu przemocy, ale jeszcze ważniejsze jest jego nagłaśnianie. Istnieje bowiem wiele przypadków, w których domowa agresja jest aż nadto dostrzegalna, natomiast z niewiadomych przyczyn problem jest wyciszany i „zamiatany pod dywan”. Rzeczą kluczową w tego typu sprawach jest uświadomienie sobie, że ofiarom przemocy zazwyczaj mogą pomóc tylko osoby z zewnątrz, ponieważ ludzi dotkniętych tym problemem paraliżuje obawa przed zemstą oprawcy, który dzięki temu najczęściej pozostaje bezkarny. Dochodzi do tego jeszcze naturalne poczucie wstydu i upokorzenia, które jest bardzo często największą barierą zwrócenia się o pomoc. Najczęstszą przyczyną przemocy w rodzinie jest nadużywanie alkoholu. Człowiek, który pije pozwala sobie na więcej i mimo, że mówi, iż przestanie pić to sam pić nie przestanie. Ofiara przemocy wmawia sobie, że jej oprawca się zmieni, jednak sytuacja się powtarza. I tak kółko się zamyka. Bez wsparcia osób z zewnątrz pomoc takiej osobie jest bardzo trudna. - zakończył Prezes Sądu Rejonowego. Starszy sierżant Aneta Wilk przedstawiła jeden ze sposobów walki z przemocą w rodzinie, a mianowicie opracowaną przez Komendę Główną Policji Niebieską Kartę. Jest to karta składająca się z dwóch części, które mają funkcjonariusze Policji podczas interwencji dotyczącej przemocy domowej.

  • Karta A, w której dokumentuje się zgłoszoną sytuację i co zastano na miejscu, a także jakie działania podjęto.
  • Karta B opisuje najważniejsze przestępstwa związane z przemocą domową oraz dane teleadresowe instytucji i organizacji pozarządowych, do których ofiara może się zwracać o pomoc.

Bardzo istotny jest fakt, że nie ma możliwości wycofania zmiany informacji zawartych w Karcie A nawet na wniosek osoby pokrzywdzonej. Z danych policji wynika, iż znęcanie się nad drugą osobą jest w pierwszej trójce najczęściej popełnianych przestępstw. Nadmierne spożywanie alkoholu, mimo iż w Polsce bezpodstawnie traktowane z przymrużeniem oka, jest więc tak naprawdę źródłem wielu nieszczęść, które często wkładane są do szufladki poalkoholowych wygłupów. Należy jednak pamiętać, że te „niewinne” wygłupy są przyczyną wielu łez, nieszczęść i tragedii, najczęściej skutecznie tłumionych w szczelnie zamkniętych ścianach „porządnych i ułożonych” rodzin.

W obszernej prezentacji pod tytułem „Razem przeciw przemocy” pracownicy Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przedstawili teoretyczne aspekty problemu połączone z poruszającymi cytatami ofiar przemocy. Relacje dzieci, przedstawione z właściwą dla dziecka niewinnością i opowiedziane z wielką prostotą młodego człowieka uczestniczącego w wydarzeniach, który nie ma do końca świadomości o przestępstwie, jakie się rozgrywa w jego domu, stanowią w oczach dorosłych najlepszy dowód na ogromną skale problemu i powinny być impulsem do natychmiastowej pomocy. W prezentacji przedstawiono podstawy prawne, które nie tyle zachęcają co obligują świadków przemocy do niezwłocznego zgłaszania problemu w odpowiednich instytucjach. Zostały ukazane symptomy, które towarzyszą dzieciom dotkniętym problemami zaniedbywania, przemocy emocjonalnej, fizycznej i seksualnej oraz proponowane sposoby podjęcia rozmów na trudne dla ofiar tematy.

Na zakończenie konferencji do zgromadzonych osób zdanie podsumowujące powiedziała Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Przysusze Halina Skorupa. Musicie państwo reagować. Jest to wasz moralny, jak również prawny obowiązek”.

Pamiętajmy, że gdy spotyka nas problem przemocy w rodzinie, gdy doznajemy fizycznych lub psychicznych krzywd, nie tłumaczmy sobie tego w sposób: „widocznie zasłużyłam”. Żadna agresja fizyczna lub psychiczna w stosunku do innych nie jest dozwolona ani normalna, jest po prostu przestępstwem . Jeśli nie mamy pewności co się dzieje w naszych domach, czy jesteśmy ofiarami przemocy, od oceny sytuacji są specjalnie powołane do tego instytucje, należy je tylko o tym poinformować. Jeżeli brakuje nam odwagi zwrócić się do nich, poinformujmy rodzinę, przyjaciół, inne osoby bliskie. Najważniejsze tylko, aby nie zasłaniać problemów „przyciemnianymi okularami”, bo kiedyś w końcu trzeba będzie je zdjąć.

 

Informacje i pomoc w przypadku problemu przemocy w rodzinie możemy uzyskać pod numerami telefonu:

  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (bezpłatny): 116 111
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 0 – 800 – 12 – 12 – 12
  • Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie: 0 – 801 – 12 – 00 – 02
20-04-2012
Galeria
Szukaj w artykułach
Listopad 2017
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Valid XHTML 1.1 Walidacja WCAG2-AA Walidacja WCAG2-AA