polski angielski niemiecki
Piątek, 17 listopada 2017 r. Imieniny: Grzegorza, Salomei, Walerii
Powiat przysuski wśród liderów RPO WM na Mazowszu
31 stycznia 2012 roku w Urzędzie Marszałkowski Województwa Mazowieckiego odbyła się konferencja, podczas której zostały wręczone wyróżnienia dla jednostek samorządu terytorialnego z całego Mazowsza, które aktywnie pozyskują środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego WM. Na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele samorządów, które w tej kwestii zdecydowanie przodują. Powiat przysuski reprezentowany był przez Starostę Mariana Niemirskiego i Wicestarostę Tomasza Matlakiewicza.

Konferencja została zorganizowana przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych, a jej gospodarzem był Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, który wręczał wyróżnienia dla liderów RPO WM w poszczególnych kategoriach. Sporządzone przez organizatora obliczenia i analizy pozwoliły stworzyć rankingi, z których można zaczerpnąć najbardziej obiektywnej wiedzy na temat efektywności działań związanych z pozyskiwaniem unijnych środków przez samorządy terytorialne. Poszczególne kategorie, takie jak „liczba wniosków pozytywnie zweryfikowanych pod względem formalnym” czy „liczba projektów zatwierdzonych do dofinansowania” ukazują poziom aktywności samorządów w kwestii ubiegania się o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, nie są jednak najbardziej miarodajnym odzwierciedleniem rzeczywistej efektywności w omawianej kwestii. Natomiast wskaźnikiem, który najlepiej ukazuje efektywność pozyskiwania środków unijnych jest „łączne dofinansowanie zatwierdzonych projektów w przeliczeniu na jednego mieszkańca”. W tym powiat przysuski wypada znakomicie, liderując wraz z powiatami białobrzeskim i przasnyskim. Na tak wysoką lokatę złożyło się kilka dużych projektów realizowanych w ramach RPO, opiewających na kwotę ok. 26,5 mln zł. „Budowa krytej międzyszkolnej pływalni w Przysusze”, „Rozwój komunikacji elektronicznej dla mieszkańców powiatu przysuskiego”, „ Modernizacja sieci dróg powiatowych w powiecie przysuskim „ i „Przyspieszenie wzrostu konkurencyjności województwa mazowieckiego, przez budowanie społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy poprzez stworzenie zintegrowanych baz wiedzy o Mazowszu”- to inwestycje, które w tym najważniejszym rankingu, najbardziej obrazującym skalę użyteczności społecznej zrealizowanych projektów, uplasowały powiat przysuski w czołówce tabeli.

To jednak nie pierwsze wyróżnienie, jakie spotkało powiat przysuski w ostatnich latach. Działalność Starostwa Powiatowego w Przysusze została doceniona już w roku 2008, kiedy to powiat został sklasyfikowany na III miejscu w konkursie „Mazowiecki Powiat Roku 2008”. Kolejny sukces przyniósł rok 2009, w którym Starosta Przysuski zdobył tytuł „ Najlepszy Starosta Roku 2009”. Szczególne wyróżnienie spotkało powiat przysuski również w roku 2011. W ogólnopolskim rankingu powiatów, sporządzonym na podstawie danych z ministerstwa finansów, został sklasyfikowany na II miejscu w kategorii najbogatszych powiatów oraz na VI w kraju pod względem łącznej, liczonej na mieszkańca, wartości dotacji z funduszy Unii Europejskiej.

01-02-2012
Galeria
Szukaj w artykułach
Listopad 2017
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Valid XHTML 1.1 Walidacja WCAG2-AA Walidacja WCAG2-AA